Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Belirsizlikle Başa Çıkma Yolları

Belirsizlikle Başa Çıkma

 

Son günlerde sıkça sorulan sorulardan biri şu, mevcut belirsizlikle nasıl baş edebiliriz?

Belirsizlik, kaygı için anahtar tetikleyicilerinden biridir. Belirsizlik karşısında kaygı ve korku gibi duygular hayatta kalmamızı sağlar. Sorun modern dünyamızda, bu yanıt işlevi eski zamanlara göre daha farklı. Günümüz dünyasında her şey çok hızlı ve çoğu belirsizlikler giderilmiş durumda. Örneğin; izlediğimiz bir dizinin sonraki bölümü beklemek yerine oturup bütün bölümleri artarda izleyebiliriz, bir yere giderken navigasyon bizim için en trafiksiz en rahat yolu bulur ve yolumuzun ne kadar süreceğine kadar bilgi verip belirsizliği ortadan kaldırır. Günler belki haftalar süren mektup bekleyişlerimiz yok. Birbirimizle iletişim kurmak, birbirimizin iyi olduğunu öğrenmek için birkaç saniye yeterli. Sonuç olarak kaygıyı yönetmek konusunda biraz tembelleştik. Belki de son zamanlarda anksiyete şikayetlerinin bu kadar artmasındaki sebep budur…

 

Bu durumda hedefimiz belirsizliği nasıl azaltabilirizden ziyade, belirsizliği yönetebilmek ve belirsizlikle başa çıkma olmalı. Bunun için size birkaç tane kolaylaştırıcı önerim olacak.
  • Var olmayan bütün potansiyel olasılıkları düşünmemeye çalışın. Bunun yerine ‘Bugün ne yapabilirim?’ düşünün.
  • Korkmaktan ziyade, neyin mantıklı olduğunu düşünerek, yapabileceklerinize odaklanın. (Yetkililerin önerilerine uymak, sevdiklerinizle ilgilenmek, kendinize daha çok yakınlaşmak…)
  • Size keyif veren, rahatlamanıza yardımcı olan şeyleri keşfedip ısrarla yapmaya devam edin.
  • Değer verdiğiniz kişilerle bağlantıda kalın
  • Kontrol edemediğiniz şeyleri bırakmaya çalışın, çok zor olduğunu biliyorum fakat kendinizi bunun hiçbir getirisinin olmadığı hatta sizden götürebileceği şeyleri hatırlama konusunda ikna etmeye çalışın.

 

Yazan: Uzm. Klinik Psikolog Sinem Özkaya Alp

Psikomental Danışmanlık Merkezimizi daha yakından tanımak için sosyal medya hesaplarımızı ve danışan yorumlarımızı inceleyebilirsiniz. Randevu oluşturmak ve bilgi almak isterseniz merkezimizle iletişim kurabilirsiniz.

 

Belirsizlikle Başa Çıkma

Bu Yazımızı Beğendiyseniz Erteleme Davranışı Yazımıza da Göz Atabilirsiniz

1 Comment

  • Mekancu
    Posted 19 Mart 2021 at 23:33

    Kendimde de sıkca var bu belirsizlik olayı. Bazen karar vermekte zorlandığım gibi verdiğim kararı gerçekleştirmekte de oldukça büyük sıkıntılarım var 🙂

Leave a comment

0.0/5